PL / LEM

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

AKTUALNOŚCI

Polecamy: Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku »
20-01-2015

Serdecznie polecamy Państwa uwadze płytę „Od wschodu słońca...”. Zawiera ona pieśni i melodie czterech grup zamieszkujących tereny Ziem Zachodnich – przesiedleńców z Kresów Wschodnich, Górali Czadeckich, polskich reemigrantów z Bośni oraz Łemków, przesiedlonych tu w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła”.

Działania Fundacji w ramach Roku Kolberga »
12-01-2015

Fundacja Stara Droga włączając się w obchody Roku Kolberga zrealizowała w 2014 roku dwa projekty dotyczące kultury tradycyjnej Łemków, a także wspierała działania związane z muzyką tradycyjną Roztocza Zachodniego.

Nasze nowe wydawnictwo płytowe. Tam na hori czereszeńka »
10-01-2015

Płyta prezentuje pieśni i muzykę zarejestrowane przez prof. Romana Reinfussa w trakcie badań terenowych na Łemkowszczyźnie przeprowadzanych w latach 60 - tych XX w. Na płytę składa sie zbiór 66 nagrań, głównie pieśni, prezentujacych cały rok obrzędowy, cykl obrzedów rodzinnych, a także pieśni powszechnych.

Tam na Lemkowyni - prezentacja naszych działań na Mikołajkach Folkowych 2014 »
10-12-2014

Podczas spotkania, które odbędzie się 14 grudnia w ramach Mikołajków Folkowych w Lublinie przedstawione zostaną dwie nowe inicjatywy naszej Fundacji dotyczące Łemków i Łemkowszczyzny: strona internetowa www.lemko-archive.com oraz płyta CD z archiwalnymi nagraniami prof. Romana Reinfussa.

Poświęcenie kapliczki i spotkanie sąsiedzkie »
12-11-2014

W najbliższą niedzielę (tj. 23 listopada) w Kocudzy odbędzie się spotkanie poświęcone miejscowym muzykantom i śpiewakom. Wydarzenie rozpoczną uroczystości związane z poświęceniem niezwykłej kapliczki...

Roztoczańska Szkoła Tradycji - Kocudza. Spotkanie w Szkole »
10-11-2014

Spotkanie w szkole w Kocudzy poświęcone było tradycyjnym pieśniom, historii suki oraz dawnym zabawom. Pomagały nam panie z Zespołu Jarzębina!

Szkoła w Szkole »
30-10-2014

Szkoła Suki Biłgorajskiej odwiedziła dzieciaki i młodzież w szkołach w Bukowej, Korytkowie Dużym, Woli Dereźniańskiej.

Radio Lublin: O projekcie lemko-archive »
21-10-2014

Prace nad naszą stroną powoli dobiegają końca. Tymczasem zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji "Przyszłość Ukrainy" w Radio Lublin autorstwa Marianny Kril.

Suka biłgorajska - z czym to się gra? »
19-10-2014

Konkurs plastyczny pt. „Suka biłgorajska z czym to się gra” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Janowskiego. Zgłoszenia do 12 listopada 2014 r.

Wirtualne Archiwum Łemkowskie »
4-10-2014

Zainicjowany w ramach obchodów Roku Kolberga projekt Wirtualne Archiwum Łemkowskie zakłada zgromadzenie, usystematyzowanie oraz upowszechnienie pogłębionej wiedzy dotyczącej kultury tradycyjnej Łemków na stronie internetowej www.lemko-archive.com.

Z Krzesimirem Dębskim wyruszymy w okolice Janowa Lubelskiego »
1-10-2014

Zapraszamy do obejrzenia najbliższego odcinka programu Szlakiem Kolberga (5 października, godz. 11.25, TVP Kultura). Z Krzesimirem Dębskim wyruszymy w okolice Janowa Lubelskiego. Odwiedzimy tam skrzypka Stanisława Głaza oraz lutnika i muzyka Zbigniewa Butryna, który przywraca do życia zapomniany staropolski instrument: sukę biłgorajską.

Mały Kolberg - warszaty doskonalące cz.1 »
23-09-2014

W dniach 20-21 września 2014 w Janowskim Ośrodku Kultury odbyły się pierwsze jesienne warsztaty doskonalące dla nauczycieli i instruktorów biorących udział w projekcie "Mały Kolberg".

Lemkoland w Radio Lublin »
19-09-2014

Zapraszamy do słuchania audycji „Przyszłość Ukrainy” w Radio Lublin, w której m.in. opowiadać będziemy o Lemkolandzie. Audycję poprowadzi Marianna Kril.

Lemkoland na Watrze w Ługach - wideo »
11-09-2014

Запрашаме на коротку реляцию з нашой візиты на Ватрі в Лугах.
Zapraszamy na krótką relację z naszej wizyty na Watrze w Ługach.

Album „Łemkowie i Łemkowszczyzna” - nasz patronat »
2-09-2014

„Łemkowie i Łemkowszczyzna” - to tytuł przepięknego albumu zawierającego fotografie Jerzego Żaka, znanego artysty fotografika z Krynicy Zdroju, a także wiersze Władysława Grabana oraz teksty Marty Graban-Butryn. Fundacja Stara Droga objęła patronat nad wydawnictwem.

Rozbudowujemy stronę Lemkoland »
3-08-2014

Miło nam poinformować, że dzięki otrzymanej pomocy finansowej od Ministra Cyfryzacji i Administracji możemy w tym roku spełnić nasze marzenie - rozbudowujemy stronę lemkoland.com

Taka muzyka. Wspomnienia o muzykantach i muzyce wiejskiej z okolic Janowa Lubelskiego »
29-07-2014

Niniejsza książka to opowieść o muzyce wiejskiej i sytuacjach z którymi się wiązała, o tym jak dawniej muzykowano i spędzano wspólnie czas. Zawarte są w niej historie ostatnich wiejskich muzykantów, o tym czym dla nich była i jest muzyka.

Lemkoland na Watrze w Ługach »
20-07-2014

Fundacja Stara Droga i Stowarzyszenie Lemko Tower zapraszają dzieci i rodziców na rodzinny piknik, który odbędzie się 26 lipca w Ługach (woj. lubuskie).

Festiwal muzyki tradycyjnej "Na rozstajnych drogach" »
25-06-2014

Od 9-13 lipca 2014 w Momotach Górnych k. Janowa Lubelskiego odbędzie się 4. Festiwal "Na rozstajnych drogach" poświęcony muzyce i przyrodzie Roztocza Zachodniego. W programie m.in. warsztaty muzyczne, spotkania, wystawa, teatr pod strzechą, koncerty i potańcówki przy muzyce granej na żywo.

Gra Terenowa "EkoBystrzaki" »
16-06-2014

14 czewrwa br. wzieliśmy udział w Grze Terenowej EkoBystrzaki, która odbyła się na terenie Janowa Lubelskiego.

Majówka w Kocudzy - fotorelacja »
12-06-2014

Śpiewy maryjne oraz spotkanie sąsiedzkie w Kocudzy okiem Mateusza Bornego.

Letnie warsztaty muzyki tradycyjnej »
9-06-2014

Serdecznie zapraszamy młodzież oraz osoby dorosłe do wzięcia udziału w letnich warsztatach muzycznych „Mistrz-uczeń”, które odbędą się w dniach 9-13 lipca 2014 w Momotach Górnych w ramach Festiwalu „Na rozstajnych drogach”.

"Mały Kolberg" na Lubelszczyźnie - relacja »
4-06-2014

28 maja w Janowie Lubelskim odbyła się lubelska inauguracja ogólnopolskiego projektu Mały Kolberg. Zainteresowanie warsztatami było duże. Ze względu na większą niż zakładano ilość zgłoszeń organizatorzy postanowili utworzyć dodatkową grupę. Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 30 osób...

Majówka w Kocudzy »
22-05-2014

31 maja zapraszamy do Kocudzy na wspólne śpiewanie pieśni maryjnych przy kapliczce oraz wieczorne muzykowanie i tańce na trawie. Wydarzenie odbywa się w ramach "Akademii Kolberga", której uczestnikiem jest m.in. nasza Szkoła Suki Biłgorajskiej.

Polecamy: Rodzinny Tabor w Zawadce »
6-05-2014

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej! 13-20 lipca 2014 r. Będzie Lemkoland, Łemkowski Zespół Kyczera i nie tylko...

Mały Kolberg - projekt dla animatorów i animatorek pracujących z dziećmi »
9-04-2014

Szkoła Suki Biłgorajskiej jako jedna z siedmiu grup w Polsce prowadzić będzie zajęcia muzyczne w ramach projektu "Mały Kolberg". Zajęcia odbywać się będą od wiosny do jesieni w Janowie Lubelskim.

Żywa muzyka - tańce, gry i zabawy w Branwi »
12-02-2014

Zapraszamy 23 lutego 2014 r. na muzyczne spotkanie do wsi Branew na Roztoczu. W programie m.in. warsztaty muzyczne oraz gry i zabawy dla najmłodszych, projekcie filmów o muzykantach i śpiewakach, wystepy zespołów ludowych oraz potańcówka.

Wertep w TVP Gorzów »

Społeczność Łemków w Strzelcach Krajeńskich tradycyjnymi jasełkami uczciła wigilię Chrztu Pańskiego.

Щeдрый Beчeр / Szczedryj Weczer »

19 stycznia 2014 r. zapraszamy na spotkanie do wieży Lemko Tower w Strzelcach Krajeńskich (woj. lubuskie). W programie m.in. wspólne śpiewanie kolęd, przedstawienie kolędnicze w wykonaniu zespołu "Lemko Tower Junior" oraz podsumowaniem projektu "Wertep w Karpatach".

Suka biłgorajska w Polskim Radio »

W kolejnym koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu im. Władysława Szpilmana dźwięki suki biłgorajskiej zaprezentowali jej rekonstruktorzy Maria Pomianowska oraz Zbigniew i Krzysztof Butrynowie. Koncert, który odbył się 15 grudnia można obejrzeć w całości na stronie internetowej radiowej dwójki.

Lemkoland na XXI Spotkaniach z kulturą łemkowską w Gorzowie Wlkp. »

W Gorzowie Wielkopolskim spotkali się Łemkowie z całej Polski, by promować swoją kulturę. Nasz Chowanec był na XXI Spotkaniach z kulturą łemkowską

Obrazy minionego - spotkanie, wystawa »

27 września 2013 r. w Janowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące Konkurs na najciekawszą fotografię przedstawiającą dawne życie na Ziemi Janowskiej.

Szkoła Suki Biłgorajskiej w Lublinie »

W dniach 17-18 sierpnia 2013 w ramach odbywającego się w Lublinie Jarmarku Jagiellońskiego poprowadzimy dwudniowe warsztaty gry na suce biłgorajskiej.

Wertep w Karpatach - zapisy do projektu »

Zapraszamy dzieci, młodzież i najstarsze pokolenie do udziału w projekcie „Wertep w Karpatach”. W ramach projektu przygotujemy wspólnie Weczyrky i tradycyjne łemkowskie kolędowaniez Połaznykamy, Wertepom i Szczedrakamy. Z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczniemy cykl warsztatów śpiewaczych, instrumentalnych i teatralnych w dwóch grupach wiekowych: 7-12 oraz 13-19 lat.

O FUNDACJI

(PL) Głównym celem Fundacji Stara Droga jest promowanie kultury, języka i sztuki oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy środkowo-wschodniej w szczególności terenów pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-słowackiego w tym Roztocza i Łemkowszczyzny. Więcej »

(LEM) Єдном з головних цілі Фундациі Стара Дорога є промуваня культуры, языка і мистецтва, як тіж охорона культуровой і природнoй спадщыны середньо-східньой Європы, передо вшытким теренів польско-украіньского і польско-словацкого погранича, в тім Розточа і Лемківщыны. Bеце »

aktualności / działania / projekty / wydawnictwo / fundacja / media / współpraca / kontakt

fundacja@staradroga.com
tel. 696 06 77 04, 505 71 82 94

Fundacja Stara Droga © 2013
dizajn: ŁebMajster